logo ZSVinarska sportovni male telefon +420 734 445 630
kvetoslav.kolarik@zsvinarska.cz
telefon Vinařská 1016/6,
400 01 Ústí nad Labem

ZŠ Vinařská

Mobilní planetárium

Téma „Hvězda betlémská aneb astronomické souvislosti Vánoc“

Ve středu 15.prosince k nám na základní školu přijelo Mobilní planetárium. Byla to jedinečná příležitost pozvat si do školy planetárium, do kterého nemusíme chodit, ale které přijelo samo k nám. Lektoři nejprve museli připravit projekční techniku tzv. mobilní přenosnou projekční kupoli určenou ke sférické projekci. Poté mohl program začít.

Tento edukační program byl připraven pro žáky 3. tříd. Děti se, pro ně přijatelnou formou, dozvěděly, co mají ve věci Betlémské hvězdy společného italský malíř a architekt Giotto, který žil ve 14. století, skvělý matematik Johannes Kepler nebo přiblížení Jupitera a Saturna v roce -7 před Kristem.

Děti se vydaly pod kupolí Mobilního planetária na virtuální výlet po naší sluneční soustavě – např. na mezinárodní vesmírnou stanici ISS, vkročily do meziplanetárního prostoru, podívaly se zblízka na Saturn, zkoumaly Saturnovy prstence stejně jako Saturnovu atmosféru nebo se třeba podívaly se, jak se jeví naše Slunce od planety Neptun.

Vše bylo doprovázeno mapami nebeské oblohy vytvořenými v programu Stellarium. Program vykouzlil ve škole krásnou adventní atmosféru a měl navíc edukační smysl. Na závěr celého programu děti zhlédly krásnou pohádku. Celé představení bylo odměněno jejich velkým potleskem.

Mgr. Soňa Nebeská