logo ZSVinarska sportovni male telefon +420 734 445 630
kvetoslav.kolarik@zsvinarska.cz
telefon Vinařská 1016/6,
400 01 Ústí nad Labem

ZŠ Vinařská

Pěšky okolo Česka

Milí výletníci,

po šesti dlouhých týdnech naše a hlavně vaše putování končí. Děkujeme všem účastníkům a blahopřejeme vítězům:

 

pesky6

To "Nej" z cest...

Největší...vinařská obec ČR – VELKÉ BÍLOVICE – jižní Morava je známá především jako ráj pro milovníky vinné révy. Co také v nejteplejší oblasti ČR pěstovat. V obci lze nalézt 680 soukromých vinných sklepů a vinaři obhospodařují 800 ha vinic.

bilovice

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Velke_Bilovice_kaple.JPG; Autor: Eliška Kánová

 

Nejvýchodnější...místo ČR – BUKOVEC - od nejzápadnějšího místa Krásné u Aše je Bukovec vzdálen vzdušnou čarou 490km. Jak už to bývá, ta nejodlehlejší místa bývají zpravidla i přírodně cenná. Najdeme zde vzácné rašeliniště. Odtud je to už jen co by kamenem dohodil do největší chráněné krajinné oblasti Beskydy.

bukovec

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nejv%C3%BDchodn%C4%9Bj%C5%A1%C3%AD_bod_%C4%8Ceska.jpg; Autor: Ondřej Žváček

 

Největší...černouhelný důl DARKOV – malá zajímavost z průmyslu neuškodí. Ke Slezsku černé uhlí prostě patří. Důlní dílo má 26km2 a od roku 1982 zde bylo vytěženo 54 mil. tun černého uhlí. Poslední vozík s černým uhlím zde vyjel březnu 2021, kdy byla těžba ukončena.

Darkov

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Darkov.JPG; Autor: Y1984

 

Nejstarší...přírodní rezervace a les ŽOFÍNSKÝ PRALES v Novohradských horách – byl vyhlášen již před 183 lety s rozlohou přibližně 100 fotbalových hřišť. Je jedinečný pro svou zachovalou divokou přírodu a stáří. Nejstarší stromy v pralese rostou i 400 let. Je zde naprostý zákaz jakýchkoli lidských zásahů.

zofinsky prales

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:%C5%BDof%C3%ADnsk%C3%BD-prales-1.jpg; Autor: Mgr. Zdeněk Kubeš

 

Nejmenší...NÁRODNÍ PARK PODYJÍ – na velice malé ploše 63 km2 najdeme obrovské množstvé roztodivných tvarů zemského povrchu rozmístěných podél křivolakého toku řeky Dyje. Louky, stepi, lesy, vřesoviště, strže, skály,… Díky tomu park poskytuje útočiště pro velice pestrou směs rostlin, živočich, hmyzu, hub, mechů či lišejníků, které jinde nenajdeme.

park podyji

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:N%C3%A1rodn%C3%AD_park_Podyj%C3%AD_-_%C3%BAol%C3%AD_Dyje_z_Hardeggsk%C3%A9_vyhl%C3%ADdky.JPG; autor: Zp

 

Nejstarší...DŘEVĚNÝ KOSTEL ČRkostel Panny Marie v Broumově, vznikl snad již na počátku 12.století. jeho dnešní podoba je z poloviny 15.století, kdy byl obnoven po husitských válkách. Nemá jediný hřebík!

kostel broumov

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Church_of_Saint_Mary_(Broumov)_2.jpg; Autor: Tomasz Gąsior