logo ZSVinarska sportovni male telefon +420 734 445 630
kvetoslav.kolarik@zsvinarska.cz
telefon Vinařská 1016/6,
400 01 Ústí nad Labem

Nejnovější zprávy z Velké Británie

5. den

anglie6Poslední den začal nezvykle brzy. Sraz u autobusu jsme měli již v 6:15 h a naše oranžová Máňa vyrazila přesně v 6:26 h. Povedlo se nám tedy vytvořit světový rekord v nástupu do autobusu.

Cestou do Londýna nás drobet zdržela uzavírka na dálnici, a tak jsme dorazili na parkoviště k Millenium Dome později. Ač se řidiči bili/hádali/rvali/řvali jako lvi, náš odjezd z Londýna se opozdil kvůli přeparkování o hodinu.

anglie7Londýn jsme si nicméně užili: zatočili jsme se na London Eye, proběhli se po Tate Modern Galery a mooooooooooooc jsme se báli ve vězení London Dungeon. V poklusu jsme zhlédli některé další památky a zakoupili suvenýry I ♥ London. Pak proběhla bojovka v metru, kterou jsme s podivem zvládli v počtu 26+20+5+1, takže bez ztráty kytičky či účastníka. Teď už jen přeplavat Anglický kanál a jsme na kontinentu, kde mají normální směšovače teplé a studené vody, kde se k obědu nejedí chipsy a kde na nás čekají naše rodiny.

Zde si můžete prohlédnout fotografie z posledního dne.

20.listopadu 2015, 13.30 SEČ

4. den

anglieDnes ráno se na nás usmívalo sluníčko, ale jen na chviličku. Na místě setkávání jsme se už sešli zkušeně všichni a vydali se s odhodláním na poslední cestu…do školy.

anglie5 Tam jsme se na schodišti vyfotili na památku a rozešli se do tříd. Ještě nás čekalo pár studijních překvapení. Naštěstí byla všechna příjemná a poslední bylo nejlepší – všichni obdrželi certifikát.

Poté jsme se vydali do dalšího přímořského letoviska Brightonu. Celou cestu nám ale nebe plakalo a rozveselilo se až po prohlídce královského letního paláce Royal Pavilion. Tento palác založený rozmařilcem Jiřím IV. zaujal především naše paní učitelky svojí bohatou historií a honosným vnitřním vybavením.

Po návštěvě sídla jsme se rozeběhli za občerstvením a nákupem suvenýrů, kterým jsme zakončili náš dnešní program. Zpět do Hastings nás už zase provázel déšť, který však nijak nezkazil nádherný ohňostroj na naši počest (místní říkali něco o zahájení Adventu, my jim stejně nevěříme).

Zde si můžete prohlédnout fotografie z dnešního dne.

19. listopadu 2015, 22.20 SEČ

 

3. den

Dnešní ráno proběhlo tak jak má, všichni se na výuku dostavili včas. Ale pak to začalo. Hned po ránu se nám vykoupala pani učitelka Osif Valešová, celé dopoledne sháněla po městě suché ponožky. anglie4 Okolo oběda jsme se vydali směrem k dalšímu přímořskému letovisku Eastbourne (dějišti několika dílů Hercule Poirota). Nejprve jsme vyjeli autobusem nad město s naivní představou, že se projdeme po vršku křídových útesů k Beachy Head. Již cestou nás překvapil silný vítr, který nám znemožnil uskutečnit plánovanou vycházku. Místo toho jsme se autobusem přesunuli na slavnou Beachy Head s výhledem na křídové útesy. Tam jsme si s dětmi zahráli na člověka neandertálského soutěžili o to, kdo vyrobí nejlepší pěstní klín z místních pazourků. Pak už nás čekalo molo se zábavním centrem, pláž, vlny, mušličky a pazourky. Zpět do rodin jsme se vrátili příjemně unaveni.

Zde si můžete prohlédnout fotografie z dnešního dne.

18. listopadu 2015, 22.00 SEČ

 

2. den

anglie3 Dnešní den začal poněkud hekticky. Než jsme se společně všichni seskupili před školou, vyžadovalo to značné úsilí a trpělivost všech zúčastněných stran (i v Čechách). Od 9:00 do 12:00 jsme absolvovali jazykový kurz. Rozuměli jsme výborně, ale často jsme se ke slovu nedostali. Poté jsme oprášili znalosti z dějepisu a vydali se po stopách Viléma Dobyvatele a bitvy u Hastings (1066). Následně jsme sestoupili až pod mořskou hladinu a obdivovali krásy Neptunovy říše. Zařadili jsme i mezipředmětové vztahy nejenom z dějepisu, ale i přírodopisu díky odbornému výkladu o minerálech paní učitelky Osif Valešové. Klimatické změny, projevující se náhlými zvraty, jsme pocítili na pláži, kde nás málem povalily poryvy větru a pohltily několikametrové vlny rozbouřeného oceánu. Naštěstí jsme rozzuřenému Neptunovi odolali a při útěku uzmuli několik kamínků a mušliček. Naivně, jsme se domnívali, že uschneme v muzeu rybářství, což se nám povedlo až v obchodním centru, kde jsme dnešní program zakončili.

Zde si můžete prohlédnout fotografie z dnešního dne.

17. listopadu 2015, 23.20 SEČ

 

1. den

Po odjezdu z Ústí jsme již po dvanácti hodinách dorazili do Calais.

Děti byly plné očekávání. To ještě netušily, co je čeká. Na moři to trochu houpalo a na břehy Anglie vystoupily v barvě pleti Shreka. Po dvouhodinové cestě autobusem jsme dorazili do Londýna. Tento den jsme vyzkoušeli téměř všechny dostupné dopravní prostředky v Lodýně: lanovka, vláček, metro, double decker a hlavně dvojka – podle krokoměru jsme ušli cca 14 km.

anglie2 Začali jsme u O2 arény, kde se zrovna koná turnaj mistrů v tenise. Bohužel jsme nepotkali ani Berdycha ani Nadala. Z lanovky se nám naskytl neopakovatelný pohled na Temži, doky a jejich rozestavěné okolí. Poté jsme směřovali do centra rovnou k Tower of London (starobylému královskému sídlu a vězení). Z nábřeží od Toweru se nám naskytl neopakovatlený pohled na moderní i historické stavby jako Tower Bridge, katedrálu svatého Pavla, Shard, bitevní křižník ze druhé světové války HMS Belfast atp.

anglie1 Procházkou po nábřeží jsme došli do repliky Shakespearova divadla Globe, které jsme si prohlédli s odborným výkladem v angličtině. Při nemnohých obtížích s porozumněním nám vypomohl Náčelník (průvodce). Prohlídka města pokračovala přes Millenium Bridge, který se objevil ve filmu o Harry Potterovi, až ke katedrále svatého Pavla.

Pak následoval zasloužený odpočinek v nákupním centru Stratfort s vyhlídkou na olympijský stadion, kde proběhlo zahájení letní olympiády v Londýně. Jízdou v typickém dvoupatrovém červeném autobusu jsme se pro tentokrát rozloučili s Londýnem a odjeli do Hastings za našimi rodinami.

Předání proběhlo mezi dešťovými kapkami v pořádku.

Zde si můžete prohlédnout fotografie z dnešního dne.

17. listopadu 2015, 13.00 SEČ


Ahoj všichni,

jsme v pořádku v Doveru. Teď hoďka a půl do Londýna. Ve večerních hodinách ubytování v rodinách.

16. listopadu 2015, 7.45 SEČ